top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEmin Taspinar

Kuruyemiş ve Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme tarihi: 24 Ara 2020


Kuruyemişler günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz besinlerden biridir. Kuruyemiş hakkında pek fazla bilgiye sahip değiliz. Genelde kulaktan dolma bilgiler aktarılıyor. Eğlencelik besin türlerinden olduğu için fazla önemsenmiyor. Ancak kuruyemiş çeşitleri doğru tüketildiğinde faydalı yiyeceklerdendir.

İlk olarak şunun altını çizmekte fayda var. Kuruyemişler ilaç değildir. Herhangi bir hastalıkta tıp biliminden faydalanmak ve doktorların yönlendirmesine göre haraket etmek gerekiyor. Kuruyemişin faydaları ile ilgili yazılar, kuruyemiş çeşitlerinin içeriğindeki besin değerlerinden yola çıkarak ön görülerek söylenmiş ifadelerdir. Nasıl ki "kuruyemiş herhangi bir hastalığı tedavi ediyor" demek yanlışsa, "kuruyemiş zararlıdır" demekte o kadar yanlıştır. Genel olarak kuruyemiş ile ilgili toplumda bazı ön yargılar var. Bunlardan en çok göze batanı "Kuruyemiş Kilo Aldırır" ifadesidir.

Kuruyemiş Kilo Aldırıyor mu?

Bilindiği üzere her besinin fazlası zarardır ve kilo aldırır. Kuruyemişler kalori açısından yüksek değerlere sahip olduğu için böyle bir yanılgı var. Kuruyemiş kontrollü tüketildiğinde kilo aldırmaz. Aksine, kilo almanızı durdurmak için diyet listelerinde önerilir. Tekrar belirtmekte fayda var. Kontrollü tüketmek şartıyla. Daha önceki yazılarımızda bu konulardan söz etmiştik. Sonuç olarak "kuruyemiş kilo aldırır" ifadesi yanlıştır. Kuruyemiş zayıflatır ifadesi gibi.

Kuruyemiş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kuruyemiş alırken güvenilir yerlerden satın almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Günlük tüketim olmayacaksa, mutlaka ağzı kapanabilir vakumlu paketlerde olmasını tercih etmek gerekmektedir. Taze kuruyemişler, doğru ve hijyenik koşullarda paketlendiğinde uzun süre dayanabilir. Kuruyemiş paketlenmesinde çoğunlukla azot gazı kullanılır.

Kuruyemişler Nasıl Saklanmalı

Kuruyemiş paketleri yukarıda da belirttiğimiz gibi vakumlu paketlerde ve ağzı kapatılabilen özellikte paketlerde tercih edilmeli. Paketler kesinlikle delik olmamalı, hava almamamlıdır. Güneş ışığına maruz kalmayacak serin ortamlarda saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak etkili bir çözüm yoludur.

Kuruyemiş Kolesterol Yapar mı?

Kuruyemişler yağ ve enerji bakımından yüksektirler. Ancak bitkisel yağ olduğundan dolayı doğrudan tüketilmesi kolesterol yapmaz. Tabi ki en başta söylediğimiz gibi yeterli miktarda kontrollü tüketilmesi şartıyla.

En Çok Tercih Edilen Kuruyermiş Çeşitleri Nelerdir

Bu konu hakkında elimizde genel olarak bir istatistik veri yok. Ancak, gözlemlerimiz ve kendi istatiklerimizden yola çıkarak bir kaç söylemek mümkün. Elbette yılın hangi döneminde olduğumuzda önemli. Örneğin, yaz aylarının başlangıçları düğün ve kına gecesinin çokça olduğu aylardır. Bu aylarda, kına çerezi olarak adlandırılan karışık kuruyemişler sıkça tercih edilir. Öte yandan, yılın tümüne baktığımızda, çekirdek, kaju, badem ve fındık olarak sıralama yapabiliriz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kuruyemiş Zayıflatır Mı?

Kuruyemiş; lezzeti kadar sağlığa olan faydalarından dolayı da tercih edilmektedir. Uzmanlar tarafından her gün otuz gram kuruyemiş yenmesi tavsiye edilir. Bu noktada, kuruyemiş tüketmenin kilo alıp ve

コメント


Yazı: Blog2_Post
bottom of page