top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEmin Taspinar

Kuruyemiş Tozu Zayıflatır mı ?


Kuruyemiş Tozu Zayıflatır Mı?

Atıştırmalık olarak sofralarımızda kendisine yer bulan kuruyemişin zayıflamaya herhangi bir etkisinin olup olmadığı merak edilir. Bu noktada, yapılan araştırmalar doğrultusunda kuruyemişin zayıflamaya ciddi anlamda katkısının olduğu tespit edilmiştir. Tok tutucu etkisi olan kuruyemişler sayesinde insanlar kendilerini çok daha enerjik ve doymuş hissederler.

Kuruyemiş kadar son yıllarda popüler olan ve birçok eve giren kuruyemiş tozu da benzer etkiyi yaratmaktadır. Bir başka deyişle, kuruyemiş tozu zayıflatır mı sorusuna evet cevabını verebiliriz.


Kuruyemiş Tozunun Zayıflamaya Olan Etkisi Nedir?

Kuruyemiş tozu denildiği zaman birçok kişinin aklına leblebi tozu veya badem tozu gelir. İlk olarak leblebi tozundan başlayalım! Beslenme uzmanları; kısa sürede zayıflamak isteyenlere hem sarı hem de beyaz leblebiyi tavsiye etmektedir. Hatta, yapılan araştırmalara göre beyaz leblebinin zayıflamak için daha etkili olduğu belirlenmiştir. Bunun nedeni ise beyaz leblebinin içerisinde sarı leblebiye kıyasla daha yüksek oranda lif bulunmasıdır. Hızlı bir biçimde kilo vermek isteyenler leblebi tozunu diyet listelerine ekleyebilirler.


Leblebi tozu sayesinde zayıflamak mümkündür. Ancak, gün içerisinde sürekli olarak leblebi tozu tüketenlerin aynı zamanda su içmesi de şarttır. Hatta, gün içerisinde 2,5 veya 3 litre su içilmesi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra, suyun içerisine limon sıkılarak içilmesi de önerilir. Tansiyon sorunu olmayanlar; bu yöntemi uyguladıkları takdirde kısa sürede verim alacaklardır. Limonun yağ yakıcı özelliği ile leblebi tozu birleşince ortaya istenilen sonuçlar çıkacaktır.


Leblebi tozu diyetinin ayda en çok bir kez uygulanması tavsiye edilir. Buna ek olarak, en az iki, en çok ise dört kilo zayıflatan bir diyettir. Ancak, kronik rahatsızlığı olanlar için leblebi tozu tüketimi sıkıntılı olabilir. Bu tür rahatsızlığı olan birinin doktora ya da beslenme uzmanına danışması doğru olacaktır. İçerisinde bulunan lif sayesinde sindirime yardımcı olan leblebi tozu; aynı zamanda tok tutar. Leblebi tozu sayesinde bir ayda kilo vermeyi başaranlar; verdikleri kiloları geri almamak adına sağlıklı beslenmelidirler. Leblebi tozunun başrolünde olduğu bir diyet uygulayanlar; diyetin bitmesinin ardından ara öğünlerde leblebi yiyerek kilo vermek adına gerekeni yapmaya devam edebilirler. Leblebi tozunun sabah, öğle ve akşam tüketilmesi sayesinde kilo verilebilir. Bu noktada, bir çay bardağı leblebiye denk olan leblebi tozu ideal bir oran olacaktır.


Kuruyemiş Tozu ile Zayıflamak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler


Leblebi tozunun yanı sıra badem tozu da en çok tercih edilen kuruyemiş tozlarının arasında bulunur. Badem tozu; tıpkı badem gibi zayıflatmaya yardımcı olur. Protein ve lif bakımından son derece zengin olan badem tozu; magnezyum, fosfor, bakır ve mangan açısından da değerli bir içeriğe sahiptir. Zayıflama ve göbek yağlarını eritme noktasında badem tozunun da faydalı olduğu aşikardır. 100 gram bademe denk gelen badem tozunun içerisinde 10,5 gram lif olduğunu söylemeliyiz. Bu lif oranı; hem kadınların hem de erkeklerin günlük lif ihtiyacının önemli bir kısmına denk gelir. Lif oranı yüksek gıdalar; kişiyi uzun süre tok tutar. Tok tutan besinlerin de kilo verilmesi ve göbek yağlarının eritilmesi noktasında en iyi tercih olduğunu söyleyebiliriz.


Badem tozu; daha önce de söylediğimiz gibi tok tutucu özelliğiyle öne çıkar. Protein, lif ve yağ asitlerinden meydana gelen yapısıyla en doyurucu besinler arasında yer alır. Bu sayede, insanların ara öğünlerde ekstra kalori almasının önüne geçer. Sonuç olarak, leblebi tozu ve badem tozu başta olmak üzere kuruyemiş tozunun kilo vermek için en doğru seçenek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kuruyemiş Zayıflatır Mı?

Kuruyemiş; lezzeti kadar sağlığa olan faydalarından dolayı da tercih edilmektedir. Uzmanlar tarafından her gün otuz gram kuruyemiş yenmesi tavsiye edilir. Bu noktada, kuruyemiş tüketmenin kilo alıp ve

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page