top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEmin Taspinar

Hangi Kuruyemiş Zayıflatır ?

Kuruyemiş; televizyon karşısında geçirilen zamanların vazgeçilmezi b

ir yiyecek olmakla beraber gün içerisinde ara öğün olarak da tavsiye edilir. Birtakım meyvelerin ve bitkilerin kurutularak veya işlenerek üretilmesi ile ortaya birçok farklı kuruyemiş çeşidi çıkmaktadır. Türkiye’deki ailelerin de vazgeçilmezi olan kuruyemiş; günün her saatinde tüketilebilir. Uygun miktarlarda yendiği takdirde sağlık açısından birçok faydası bulunan kuruyemiş; beslenme ve sağlık uzmanları tarafından da sürekli olarak tavsiye edilir.

Kuruyemişin beyin gelişiminden tutun da bağırsak çalıştırmaya ve hatta cilt bakımına kadar birçok konuda faydası vardır. Bunun yanı sıra, bilhassa son yıllarda kuruyemiş yiyerek zayıflamak popüler olmuştur. Bilhassa diyet yapanlar için kuruyemiş tüketmek son derece faydalı bir eylemdir. Fakat, her kuruyemişin içermiş olduğu kalori bakımından kilo vermek için doğru tercih olduğunu söyleyemeyiz. Bu noktada, insanların aklında hangi kuruyemiş zayıflatır sorusu yer alır.


Zayıflatan Kuruyemişler Nelerdir?

Kuru Kayısı:

Aşure başta olmak üzere birçok tatlının içerisinde kendisine yer bulan kuru kayısı; istenildiği takdirde tek başına da yenebilir. İçerisinde bakır, potasyum ve E vitamini barındırmasından dolayı değerlidir. Bunun yanı sıra, yarım fincan kuru kayısının yalnızca dört gram lif içermesi; diyet yapmak isteyenlerin işine gelen bir durumdur. Lif; herkesin bildiği üzere bağırsak düzenlenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, diyet yapanlar için ara öğünlerde kuru kayısı tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Kuru kayısı; sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağladığı gibi kabızlığa da iyi gelir. İçeriğinde şeker olmamasından mütevellit glisemik indeksi son derece düşüktür. Kan şekerini yükseltmesi mümkün değildir.

Badem:

Diyet yapanların gün içerisinde mutlaka tüketmeleri gereken bir diğer kuruyemiş ise badem olmaktadır. Badem; diğer kuruyemişlere kıyasla içermiş olduğu yüksek protein miktarıyla değerlidir. Bu yüzden, özellikle spor yapanlar tarafından tercih edilir. Badem; proteinin yanı sıra magnezyum ve E vitamini içermesiyle de bilinir. Bademi kilo vermek isteyenler açısından değerli kılan detay ise tok tutma özelliği olmaktadır. Besleyici içeriği sayesinde badem tüketenler gün içerisinde kolay kolay acıkmazlar.

Kurutulmuş Elma: Elma; diyet yapanların yediği meyveler arasında ilk sıralarda bulunur. Peki, kurutulmuş elmanın da diyet için en iyi tercihlerden birisi olduğunu biliyor muydunuz? 80 gram değerindeki bir fincan kurutulmuş elma yalnızca 200 kaloridir. Bunun yanı sıra, yedi gram lif içermektedir. Bu noktada, bir fincan kurutulmuş elma ile günlük lif ihtiyacınızın yüzde 30’luk kısmını karşılamış olursunuz.

Ceviz:

Akla gelebilecek her türlü tatlının yanı sıra salatalarda ve birtakım yemeklerde de kendisine yer bulan cevizin lezzeti kadar faydaları da ünlüdür. Hem vücut hem de beyin sağlığına birçok faydası bulunur. Cevizin üçte ikisi yağdan oluşur. Ancak, bu yağlar; insanların ihtiyaçları arasındadır. 100 gram cevizde 15 gram proteinin yanı sıra yedi gram lif yer alır. Bir başka deyişle, vücut için gerekli yağlar içeren ceviz; aynı zamanda diyet için gerekli maddeleri de bünyesinde bulundurur. Ceviz; antioksidan bakımından da son derece zengindir. Kötü kolesterolü düşürmekle beraber tok tutucu özelliği de mevcuttur. Gün içerisinde ceviz tüketmek; cilt sağlığına da iyi gelir.

Leblebi:

Nohutun kavrulmasıyla elde edilen leblebinin sayısız faydası bulunur. A, C, E vitaminleri içermesinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve demir bakımından da zengindir. Leblebinin içerisinde sindirim sistemi için son derece gerekli olan lif bulunur. Tok tutucu özelliği de bulunan leblebinin her gün tüketilmesi tavsiye edilir.

Sonuç olarak, yukarıdaki kuruyemişler zayıflamak adına mutlaka tüketilmelidir.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kuruyemiş Zayıflatır Mı?

Kuruyemiş; lezzeti kadar sağlığa olan faydalarından dolayı da tercih edilmektedir. Uzmanlar tarafından her gün otuz gram kuruyemiş yenmesi tavsiye edilir. Bu noktada, kuruyemiş tüketmenin kilo alıp ve

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page